Ile kosztuje wypał?

Istnieją dwa dokładne sposoby na obliczanie kosztów wypału. Najdokładniejszym z nich jest odczyt z kilowatomierza pomnożony przez wartość kilowatogodziny u danego dostawcy. Metoda ta jest miarodajna wyłącznie wtedy, kiedy do instalacji elektrycznej oprócz pieca nie było podłączone żadne inne urządzenie.

Najmniejsze koszty wypałów uzyskują piece kręgowe...

Można również zastosować następujący wzór: pobór mocy pieca (np. 3.6kW - mały piec kręgowy) x czas wypału (np. 6 godzinny wypał na biskwit) x wartość kilowatogodziny u dostawcy energii (średnia cena w Polsce to około 40 groszy). Iloczyn ten mnożymy przez około 2/3 (40 minut z godziny), ponieważ piec włącza się impulsowo i nie pobiera prądu non stop. Czyli 3.6kW x 6h x 0.40zł = 8.64 zł mnożone przez 2/3 = około 5-6 zł za wypał.

Omówione wyżej metody, a w szczególności druga z nich, jest bardzo przydatna dla tych, którzy stoją przed wyborem pieca. Dla nich kwestia poznania średnich kosztów wypału może być podstawowym powodem do wyboru konkretnego modelu i jego pojemności. Lecz już dla właścicieli pieców takie obliczenia nie mają większego sensu, ponieważ większość nowoczesnych programatorów, nawet w wersji standardowej programatora, posiadają funkcję wyświetlania kosztów wypału. Użytkownik może po skończonym wypale zobaczyć koszty wypału, który się odbył lub sprawdzić zbiorcze koszty za dany okres.

Pamiętaj, że na wysokość kosztów wypału ma też wpływ załadowanie pieca oraz wiek elementów grzejnych. Im bardziej piec jest załadowany tym wolniej się będzie podnosić temperatura, co w konsekwencji zwiększa koszty wypału. Analogicznie rzecz się ma jeśli chodzi o wyeksploatowane spirale - mogą wraz z ich wiekiem o wiele wolniej się nagrzewać, co wydłuży czas wypału i zwiększy jego koszty.